Przy zakupie mieszkania lub domu w stanie deweloperskim powinniśmy zwrócić uwagę, czy wszystko zostało wykonane należycie. Świadomość, że to my będziemy korzystali z odbieranych pomieszczeń sprawia, że odbiór prac tynkarskich jest bardzo ważny. Czy warto płacić firmie zewnętrznej, która sprawdzi, czy wszystko zostało odpowiednio wykonane? 

Odbiór tynków wewnętrznych

W przypadku odbioru prac tynkarskich wewnątrz budynków o kubaturze powyżej 2500 m3 możemy mieć pewność, że nad pracami czuwa inspektor budowlany, który nie dopuści do zakończenia budowy z nieprawidłowościami. W każdym innym przypadku warto dowiedzieć się jakie firmy w okolicy zajmują się odbiorem prac tynkarskich, aby nie denerwować się, że sami coś przeoczymy. Niestety wiele z negatywnych efektów wykonanych prac może być niewidocznych a zacząć pojawiać się dopiero po czasie. Osoby, które potrzebują skorzystać z dodatkowego miejsca, zanim wprowadzą się do nowego mieszkania mogą skorzystać z magazynu self storage. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego można skorzystać nawet już od 14 dni, a ilość dostępnego miejsca dopasować do potrzeb.

Odbiór tynków zewnętrznych

Jeśli planujecie zainwestować w montaż pomp ciepła, musicie pamiętać, aby rozdzielnia elektryczna została wykonana przed położeniem ocieplenia. Odbiór tynków zewnętrznych cienkowarstwowych ETICS powinien być wykonywany w kilku etapach. Pierwszy odbiór powinien nastąpić po założeniu ocieplenia. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na to, czy na dolnej części znajduje się tzw. listwa startowa, która zabezpiecza od dołu, chroniąc przed wnikaniem powietrza, insektów i gryzoni. Ponadto płyty styropianu muszą być nakładane z odpowiednim przesunięciem, a pomiędzy nimi nie może być przerw. Drugi odbiór powinien nastąpić po zatopieniu siatki. Powinna być równomiernie zaszpachlowana zaprawą, nie jest dopuszczalne, aby wystawały kawałki siatki. Ostateczny odbiór prac tynkarskich następuje po wykonaniu wszystkich prac. Trzeba zwrócić uwagę na zagłębienia, pęknięcia oraz widoczne łączenia. Dobrze jest sprawdzić także, czy drzwi i okna nie zostały zabrudzone, ponieważ może się okazać, że ich wyczyszczenie po zaschnięciu tynku będzie niemożliwe.

Odbiór prac tynkarskich. Jak ocenić, czy tynki wewnętrzne są dobrze położone?

Odbierając prace tynkarskie, podstawową zasadą jest sprawdzenie, czy nic się negatywnie nie wyróżnia. Bąble na ścianie, pleśń, smugi, przebarwienia to jasne oznaki, że protokół odbioru nie może nastąpić bez uwag. Bardzo ważne jest to, aby odbiór prac tynkarskich następował za dnia przy oświetleniu dziennym, ponieważ przy sztucznym oświetleniu możemy nie dojrzeć wszystkich nieprawidłowości. Na odbiór warto wziąć ze sobą poziomicę o długości 2 metrów, za pomocą której będzie można sprawdzić, czy ściany i podłogi są proste.

Jak sprawdzić jakość tynków? – normy tynkarskie

Odbiór prac tynkarskich wewnętrznych powinien być przeprowadzony w odniesieniu do normy PN-B 10110:2005 zgodnie z którą dopuszczalne odchylenia na łacie kontrolnej o długości 2 metrów od płaszczyzny wynosić mogą 5 mm. Na poziomicy kątowej o ramieniu długości 1 metra maksymalny dopuszczalny odchył kąta prostego wynosi 4 mm. Do weryfikacji odchyłów należy użyć szczelinomierza. W przypadku odbioru prac zewnętrznych tynku cienkowarstwowego należy powołać się na normę PN-70/B-10100. Dopuszczalne odchylenia od linii prostej nie powinny przekraczać 3 mm i na dwumetrowej poziomicy nie powinno być ich więcej niż 3.

Błędy wykonawcze tynków gipsowych

Większość błędów przy wykonywaniu prac popełnianych jest przez zbyt małą ilość czasu i pośpiech wykonawcy robót. 

Do najczęściej popełnianych błędów należą:

  • Brak odpowiednio przygotowanego podłoża. Jeśli podłoże nie zostanie odpowiednio zagruntowane, to powstaje duże ryzyko, że tynk się nie przyjmie i po jakimś czasie zacznie odpadać.
  • Brak naniesienia powłoki antykorozyjnej na elementy metalowe. Ze względu na swoje właściwości, gips działa korozyjnie. Koniecznie musi zostać zastosowany odpowiedni podkład lub  farba antykorozyjna, ponieważ w przeciwnym wypadku na powierzchni ściany będą wychodziły brunatne wykwity.
  • Niedostatecznie głęboko poprowadzona instalacja elektryczna. Przewody muszą być przykryte minimum 0,5 cm warstwą tynku, w przeciwnym razie zaczną się po jakimś czasie odznaczać na ścianach.
  • Złe warunki wysychania. Tynki gipsowe muszą schnąć w odpowiednim czasie, jeśli zastosowane będą urządzenia nadmuchowe, a tynk zbyt szybko zacznie tracić wilgotność, to z dużym prawdopodobieństwem na ścianach pojawią się pęknięcia.

Jak sprawdzić stan ścian i tynków przy odbiorze mieszkania? Podsumowanie

Odbiór prac tynkarskich jest bardzo oczekiwanym momentem dla każdego, ponieważ to jeden z pierwszych kroków do wprowadzenia się do nowego mieszkania. Odbierając prace tynkarskie najlepiej uzbroić się w poziomicę o długości 2 metrów, szczelinomierz oraz bystre oko, które zauważy pęknięcia i nierówności. Na rynku jest wiele dobrych firm budowlanych, jednakże bardzo często ich problemem jest brak czasu, który trzeba poświęcić na każdy detal. Dlatego ważne jest odpowiednie sprawdzenie i kontrolowanie. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, to jest wiele wyspecjalizowanych firm, które mogą pomóc w prawidłowym odbiorze prac tynkarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.