Inspektor budowlany jest potrzebny, ponieważ musi on zatwierdzić projekt budowlany i upewnić się, że wszystkie prace budowlane są wykonywane zgodnie z przepisami. Kim jest inspektor budowlany? Zarobki i obowiązki w tej pracy są bardzo atrakcyjne. Głównym zadaniem inspektora budowlanego jest sprawdzanie poszczególnych etapów różnego rodzaju budowy. Osoby takie są pracownikami Powiatowych Urzędów Nadzoru Budowlanego. Niektórzy błędnie nazywają inspektora budowlanego inspektorem nadzoru inwestorskiego. Obie funkcje znacznie się od siebie różnią.
Kim jest inspektor budowlany?
Mały budynek, duży blok czy zabytkowy kościół, aby mógł bezpiecznie być użytkowany potrzebne jest przeprowadzanie w prawidłowy sposób kontrola, która będzie zapewniała bezpieczeństwo zarówno w trakcie budowy, jak i później, podczas użytkowania, musi być prowadzona według określonych zasad. Tu z pomocą przychodzą zawody inspektora budowlanego i inspektora nadzoru inwestorskiego. Inspektor budowlany jest osobą, która zapewnia, że wszystkie budynki są zbudowane bezpiecznie i zgodnie z kodem. Kontroluje on zarówno nowe budowy, jak i istniejące budynki, aby upewnić się, że spełniają one wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
Inspektor budowlany – obowiązki
Inspektorzy budowlani są odpowiedzialni za zapewnienie, że wszystkie nowe projekty budowlane i remontowe spełniają lokalne i państwowe przepisy budowlane. Przeprowadzają również regularne inspekcje istniejących budynków, aby upewnić się, że są one zgodne z prawem. Inspektorzy budowlani zazwyczaj mają wykształcenie architektoniczne lub inżynierskie. Inspektor nadzoru budowlanego posiada odpowiednie dokumenty i uprawnienia, aby móc wykonywać swoją pracę w sposób bezpieczny. Aby nim zostać, musi najczęściej ukończyć studia Budownictwo. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego stoi na czele wszystkich budowli w województwie. Ludziom może kojarzyć się z wytykaniu czyichś błędów i nieprawidłowości przy budowie. Inspektor budowlany ma następujące obowiązki:
- wydawanie postanowień o karach,
- kontrolowanie prac na budowie,
- sprawdzanie przestrzegania prawa budowlanego,
- wydawanie pozwoleń na budowę,
- wydawanie pozwoleń na oddanie budynku do użytku publicznego,
- wydawanie decyzji o usunięciu nieprawidłowości,
- korygowanie działań inwestora,
- wydawanie nakazów o rozbiórce danego budynku.
Inspektor budowlany – zarobki
Im wyżej pniemy się w strukturze, tym więcej możemy zarobić. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zarabia mniej, niż główny inspektor nadzoru budowlanego na szczeblu wojewódzkim, lecz nadal są to wysokie stawki. Badają oni przede wszystkim samowolę budowlaną przy stawianiu obiektów. Jest to poważna praca, ponieważ takie osoby mogą zapewnić bezpieczeństwo tysiącom osób. Jednak, gdy zawalą mogą być odpowiedzialni za zdrowie wielu ludzi. Inspektorzy budowlani zarabiają średnio ok. 6 tys. złotych. Najczęstsze widełki są miedzy 5-8 tys. złotych miesięcznie.
Zadania inspektora nadzoru inwestorskiego
Inspektor inwestorski jest odpowiedzialny za zapewnienie, że plac budowy spełnia wszystkie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracują oni również nad rozwiązaniem wszelkich problemów, które mogą pojawić się w trakcie procesu budowlanego. Inspektor musi prowadzić szczegółową dokumentację swoich ustaleń i upewnić się, że wszystkie niezbędne pozwolenia zostały uzyskane. Praca jednego i drugiego jest bardzo podobna, lecz są to dwie inne funkcje i nie należy ich mylić. Aby móc pracować jako inspektor budowlany, należy spełniać warunki zawarte w Prawie Budowlanym. Może nim zostać osoba po studiach architektonicznych i budownictwa z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi i doświadczeniem w pracy. Inspektor nadzoru inwestorskiego musi mieć o wiele większą wiedzę w technicznym aspekcie budowania. Pełni on funkcję samodzielnie, więc musi potrafić dobrze zarządzać budową jednorodzinnego domu czy postawieniu ogromnego bloku na działce. Inwestycji jest coraz więcej, więc jest to ciekawy zawód w 2022 roku.