Bezpieczeństwo budynków, a przede wszystkim funkcjonalność jest niezwykle ważna podczas mieszkania w budynkach mieszkalnych. Estetyka budynku może również zostać poprawiona, jeśli zdecydujemy się na to przedsięwzięcie. Czym jest dylatacja posadzki i czy warto ją stosować? Nazywana jest ona również szczeliną albo przerwą dylatacyjną i jej głównym zadaniem jest zachowanie odpowiedniego balansu między obciążeniem przez konstrukcje domu, a także zapobiega negatywnym odkształceniom poszczególnych elementów.

Czym jest dylatacja posadzki?

Dylatacja posadzki to celowo utworzona szczelina, która służy do oddzielenia (odsprzęgnięcia) różnych elementów budynku. Po odsprzęgnięciu każdy element przenosi swoje obciążenia, minimalizując ryzyko wystąpienia przeciążeń, odkształceń czy pęknięć. Dylatacje okazują się niezbędne na wielu etapach budowy, a następnie wykończenia budynku. Stosuje się je m.in. przy wznoszeniu ścian, wykonywaniu płyt betonowych i posadzek, a także podczas prac przy podłodze.

Kiedy warto zastosować dylatację posadzki?

Dylatacja to uniwersalne rozwiązanie o wielu zastosowaniach. Spotkamy ją na niemal wszystkich etapach budowy i wykańczania wnętrz. Możemy wyróżnić kilka rodzajów dylatacji – każda kategoria odpowiada konkretnemu zastosowaniu. W przypadku standardowego budownictwa jednorodzinnego, dylatacja pozwala na zwiększenie trwałości i uniknięcie uszkodzeń elementów konstrukcyjnych, a także zapobiega powstawaniu nieestetycznych pęknięć i linii. Warto stosować je przy dużych budynkach, mieszkaniach o dużej powierzchni ścian, a także niezwykle często pojawiają się w zabudowie bliźniaczej i szeregowej.

Rodzaje – dylatacja posadzki

Występuje kilka rodzajów dylatacji posadzki, dzięki której beton pozwoli na skuteczne działanie. Wypełnienie szczelin będzie idealne, aby nie dochodziło do pękań, zarysowań czy odkształceń. Sprawi to, że elastycznie będzie można przenosić naprężenia przez pionowe szczeliny.

  • Dylatacja konstrukcyjna – jest to rozciąganie się konstrukcji pod wpływem siły. W przypadku mostów wymuszana jest najczęściej przez ruch ciągnika lub samochodu.
  • Dylatacja technologiczna – jest to rozwiązanie podstawowe, które wykorzystuje się podczas korzystania z materiałów, które mogą ulegać kurczeniu. Bardzo popularne jest wykonanie dylatacji wylewki betonowej.
  • Dylatacja termiczna – dotyczy przede wszystkim niszczeniem skutków powstawania odkształceń ze względu na temperaturę zewnętrzną. Są one spowodowane przez różnicę temperatur. Jest przydatna przy budowaniu torów, ale także jest nieoceniona przy budowaniu mostów. W przypadku budowy mieszkań, jest bardzo potrzebna podczas wykładaniu płytek na betonowych tarasach i podjazdach do garażu.
  • Dylatacja przeciwdrganiowa – jeśli chodzi o budownictwo przemysłowe, będzie to świetne rozwiązanie. Ale jeśli chodzi o mieszkania, które są zagrożone na drganie i trzęsienia ziemi, powinny zająć się tą dylatacją.

Dylatacja posadzki – czy warto?

Dylatacja podłogowa to rodzaj materiału budowlanego używanego do tworzenia dylatacji w podłodze. Są one powszechnie stosowane w betonowych podłogach, aby umożliwić rozszerzanie i kurczenie się betonu z powodu zmian temperatury. Kompensatory są ważne w zapobieganiu pęknięć w podłodze z powodu ekspansji i skurczu betonu. Bez dylatacji, beton będzie pękać i stać się uszkodzony. Jeśli rozważasz użycie dylatacji podłogowych w projekcie budowlanym, ważne jest, aby rozważyć zalety i wady, aby zdecydować, czy są one odpowiednie dla Ciebie.

Dylatacja posadzki – plusy i minusy

Nie tylko przy posadzkach przemysłowych, ceramicznych, poliuretanowych powinniśmy dokonać dylatacji posadzki. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Plusy:

  • Zapobiega pęknięciom w podłodze spowodowanym rozszerzaniem i kurczeniem się betonu.
  • Umożliwia ruch podłogi w związku ze zmianami temperatury.
  • Może pomóc zmniejszyć przenoszenie hałasu między pomieszczeniami.

Minusy:

  • Może być trudny do prawidłowego montażu.
  • Może być widoczny po zainstalowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.