Niektórzy ludzie uważają, że jest to bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, aby użyć kontenera morskiego jako podstawy domu, podczas gdy inni martwią się o potencjalne problemy z wilgocią i pleśnią. Budownictwo rozwija się w szybkim tempie, a dziś nie ma już rzeczy niemożliwych. Domy wykonane ze stalowych kontenerów posiadają instalację elektryczną, ogrzewanie elektryczne, przyłącza wody i nie pełnią już funkcji letniskowych. Czy warto postawić dom z kontenera morskiego?
Dom z kontenera morskiego – jak to możliwe?
Kontener morski może być wykorzystany do budowy domu. Jak to możliwe? Jest on wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Kontener można umieścić na fundamencie, a następnie zaizolować i wykończyć wewnątrz, aby stworzyć przestrzeń mieszkalną. Kontenery transportowe są zazwyczaj wykonane ze stali, co czyni je trwałymi i ognioodpornymi. Standardowy rozmiar to 12,2 m długości, 2,9 m wysokości i 2,4 m szerokości. Lokalizacja nie ma znaczenia, a wiele osób łączy kilka kontenerów mieszkalnych i tworzy z nich niesamowite budowle. Najprościej wnętrze jest upięknić za pomocą fototapety do salonu.
Dom z kontenera morskiego – koszt
Koszt domu z kontenera morskiego nie jest najtańszy. Używany kontener o standardowych wymiarach można znaleźć już za około 8 000 zł za sztukę. Warto jednak pamiętać, że poniesiemy również koszt transportu kontenera na miejsce budowy oraz jego montażu przy użyciu dźwigu, które mogą wynieść w granicach 1 000 – 3 000 zł. Co więcej, wiele działek posiada również problematyczną infrastrukturę transportową. Przy budowie budynku mieszkalnego musisz pamiętać, że musi być on specjalnie przygotowany. Czyszczenie, zabezpieczenie przed zimą i latem jest całkiem drogie. Izolacja musi być wykonana, jeśli chcemy aby mieszkanie nie przemarzało i można z niego korzystać jak z całorocznego domu. Cena domu z kontenerów nie jest najtańsza, ale ciekawie przygotowany może spełniać oczekiwania najwybredniejszych architektów.
Dom z kontenera morskiego – czy wymaga pozwolenie na budowę?
Domy z kontenerów wysyłkowych stają się coraz bardziej popularne, ponieważ są tańsze w budowie, niż tradycyjne domy. Są również bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ można je poddać recyklingowi. Czy wymaga pozwolenia na budowę, aby stworzyć dom z kontenera morskiego? To zależy od miejsca zamieszkania. Wedle polskiego prawa, dom kontenerowy jest tymczasowym obiektem budowlanym. Teoretycznie, nie trzeba uzyskać pozwolenia na budowę domu z kontenera morskiego, jeśli dom o powierzchni nie przekracza 35 metrów kwadratowych lub jest to domek letniskowy, który jest używany mniej, niż 120 dni w ciągu roku. W praktyce, lepiej spotkać się z osobą, która jest odpowiedzialna za architekturę i zabudowę przestrzeni w miejscu postawienia takiego domu mieszkalnego.
Czy dom z kontenera morskiego jest całoroczny?
Tak, dom wykonany z kontenera morskiego może być zamieszkiwany przez cały rok. Główną rzeczą do rozważenia jest izolacja, ponieważ kontenery morskie nie są naturalnie izolowane. Istnieje wiele sposobów na izolację takiego kontenera morskiego, takich jak izolacja pianką natryskową, która pomoże utrzymać dom w cieple w zimie i chłodzie w lecie. Warto zabezpieczyć płytę przed korozją. Blacha, z której stworzona jest elewacja jest bardzo ważna (może się nagrzewać w lecie), więc należy poddać jej izolacji, np.: za pomocą wełny i pianki PUR. Adaptacja kontenerów morskich jest niezwykle ekologiczna i staje się coraz bardziej popularna, także ze względu na mobilny charakter takiego modułu. Posadowienie budynku w jednym gruncie nie jest konieczne. Nie można jednak zapominać o stworzeniu betonowych fundamentów.
Wykończenie wnętrza – dom z kontenera morskiego
Wykończenie wnętrz w przypadku domu z kontenerów morskich jest nieco inne, niż w przypadku domu tradycyjnego. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że wnętrze kontenerów jest odpowiednio zaizolowane, aby zapewnić komfort o każdej porze roku. Wiele osób decyduje się na użycie boazerii lub suchej zabudowy do wykończenia ścian wewnętrznych, a następnie dodaje podłogę, oświetlenie i inne elementy wyposażenia, aby zakończyć przestrzeń. Ważne jest, aby rozważyć, jak będziesz korzystać z przestrzeni podczas planowania wykończenia wnętrz, ponieważ będzie to dyktować, jakie materiały i wykończenia ostatecznie wybrać.