Geodeci od wielu lat zajmują się wspieraniem inwestorów i właścicieli nieruchomości w tworzeniu nowej zabudowy. Dzięki ich pracy nowe budynki powstają w odpowiednim miejscu na działce, nie przekraczając określonej w przepisach odległości od granic działki. Z pomocy geodetów korzystają zatem duże firmy budowlane, przedsiębiorstwa i inne podmioty, które chcą zrealizować większe inwestycje. Sprawdź, na czym polega geodezyjna obsługa inwestycji.

1. Kim jest geodeta?

2. Geodezyjna obsługa inwestycji – zakres usług

3. Inne usługi realizowane przez geodetę

Geodezyjna obsługa inwestycji należy do kluczowych prac wykonywanych przez geodetów. Dzięki ich wsparciu małe i duże inwestycje budowlane dochodzą do skutku, a nowe budynki są wznoszone zgodnie z przepisami, co gwarantuje bezpieczeństwo i bezproblemowy odbiór budynków. Dowiedz się, jaki zakres prac obejmuje geodezyjna obsługa inwestycji.

Kim jest geodeta?

Geodeta to zawód wykonywany przez osobę trudniącą się geodezją, czyli dziedziną, polegającą na sporządzaniu dokumentacji dotyczącej nieruchomości, przebiegu granic działek, ich zabudowy itp. Usługi geodezyjne obejmują zatem m.in.: mało obszarowe i wielko obszarowe pomiary ziemi, wyznaczanie punktów granicznych i granic działek, inwentaryzację obiektów budowlanych, czy też sporządzanie map geodezyjnych, rejestrów i wykazów na potrzeby postępowań administracyjnych. Geodeci wykonują usługi zarówno na zlecenie osób prywatnych i przedsiębiorców, jak i organów administracji państwowej. Każdy geodeta musi mieć odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu, dlatego jego wiedza i umiejętności praktyczne są potwierdzane w trakcie egzaminu.

Geodezyjna obsługa inwestycji – zakres usług

Jednym z najważniejszych obszarów, w których działają geodeci, jest obsługa różnego typu inwestycji. Geodezyjna obsługa inwestycji obejmuje szereg usług, które umożliwiają przeprowadzenie prac budowlanych od wyznaczenia lokalizacji budynku, przez sporządzenie pomiarów, skończywszy na inwentaryzacji powykonawczej. Geodeta, który obsługuje inwestycję, zajmuje się zakładaniem osnowy realizacyjnej oraz monitorowaniem jej niezmienności przez cały okres trwania inwestycji. Wykonuje również pomiar placu budowy, zanim inwestor przystąpi do prac ziemnych, wykonując przy tym pomiary i obliczenia mas ziemnych. Ponadto zadaniem geodety jest wytyczanie obiektu budowlanego, jego osi konstrukcyjnych i innych punktów charakterystycznych.

Geodeta ma również prawo: prowadzić nadzór geodezyjny podczas prowadzenia prac żelbetowych, kontrolować ustawienie ścian, słupów i szybów windowych względem osi pionowej i poziomej, a także wykonywać zestawienia i analizy zgodności inwestycji z projektem. Dzięki szerokiemu zakresowi usług, zarówno prace przygotowawcze, jak i inwentaryzacja powykonawcza przebiegają zgodnie z oczekiwaniami danego inwestora. Co więcej, w razie potrzeby geodeta z Poświadczeniem Bezpieczeństwa o klauzuli „POUFNE” ma prawo do uzyskania dostępu do informacji niejawnych, co pozwala mu zajmować się obsługą inwestycji realizowanych w sektorze obronnym, np. w Służbie Ochrony Państwa lub Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Inne usługi realizowane przez geodetę

Geodeci mogą wykonywać wiele prac, do których należy sporządzanie map do celów projektowych. Mapy mogą mieć różne formaty cyfrowe, przystosowane do potrzeb konkretnego klienta. Współpraca z projektantem i inwestorem w zakresie przygotowania mapy pozwala dostosować typ elementów zawartych w dokumencie. Ponadto geodeta wyznacza granice działek, nanosi nowe budynki na plany i wykonuje szereg innych prac, bez których nie można bezpiecznie budować i realizować nowych inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.